شاخص از نوع بورسی دولتی

شاخص از مرز ١۵٣٠٠ واحد گذشت. درصورتی که پارسال همین موقع یا حتی نزدیکتر دو سه ماه پیش از فعالین بازار سرمایه نظرسنجی می شد، اکثریت غالبی از اون ها دستیابی به چنین سطحی را برای شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران دور از ذهن می دونستند. البته درکنار این دسته از فعالین و کارشناسان، گروهی دیگری از اعدادی حتی تا ١٨٠٠٠ واحد نیز صحبت می کردند.

متاسفانه با دسته اول موافقم. به نظر می رسه که حباب بزرگی در بازار سرمایه ایران در حال شکل گرفتنه. فارغ از هرگونه سیاه نمایی و جهت گیری های سیاسی که متاسفانه توی جامعه ما کم نیست، نه اوضاع سیاسی و نه اوضاع اقتصادی به گونه ای نیست که شاخص پتانسیل بالقوه واسه ی صعود داشته باشه، اما در کمال تعجب همچنان به صورت بالفعل داره صعود می کنه و در این میان (فقط) گاهی اوقات درجا می زنه. اگه از بعضی تئوری ها مبتنی بر این که در فضای سیاسی مساله جدیدی ایجاد نشده، یا بازار قبلا واکنشش رو بارها و بارها نسبت به طرح تحول اقتصادی یا تحریم های بین المللی نشون داده و حالا دیگه جایی واسه ی واکنش نشون دادن نداره یا اگه داره، سهامدارها نسبت به این نوع اتفاقات واکسینه شدن بگذریم، اعتقاد دارم دولت بازار رو در اختیار گرفته و از طریق شرکت های شبه دولتی یا غیر دولتی اما وابسته به دولت داره از اقتصاد کشور در مقابل زیاده خواهان داخلی و خارجی دفاع می کنه. کنترل شاخص بعد از صدور قطعنامه های شورای امنیت که از روشهای مختلف صورت گرفت یکی از ادله ای که واسه ی این ادعا می شه آورد. به عنوان مثال از روش هایی که در این دوره مورد استفاده قرار گرفت می شه به حمایت های شیفتی اشاره کرد، به این صورت که در یک روز گروهی از سهام شرکت ها (مثلا خودرویی ها) مورد حمایت قرار می گرفت و به محض این که بازار واکنشش رو نسبت به این دسته از سهام از دست داد، گروه دیگه ای از سهام (مثلا پیمانکاری ها) مورد حمایت قرار می گرفتن. یا مثلا مثبت باز شدن سهم تاثیر گذاری مثل مخابرات در حالی که شاخص منفیه.

امروز هم به نظر می رسه چنین رفتارهایی داره در برابر تحریک احتمالی بازار کالای واقعی که از طرف برخی جریانات سیاسی داخل انجام می شه و اعتصاب ها و تعطیلی های اخیر صورت می گیره.

شخصا کلیات چنین رفتاری رو از طرف دولت به عنوان حامی بازار تحسین می کنم. در شرایط فعلی شاید تزریق پول به بازار سهام به عنوان دماسنج اقتصاد کشور یا جذاب کردن سرمایه گذاری تو بازار برای کاهش حجم نقدینگی و کنترل تورم عکس العمل مناسبی باشه، اما زیاده روی تو تجویز این چنین مسکن هایی می تونه اثر عکس داشته باشه و بازار رو وارد دوره ی رکودی کنه که خارج شدن ازش کار هر دولتی نیست.

به شخصه هر روز منتظر ترکیدن این حباب هستم، اما باید اضافه کنم سفته بازی توی این شرایط شیرینی ای داره که ازش گذشتن کار هم خیلی سخته و هم منطقی به نظر نمی رسه.

/ 0 نظر / 5 بازدید