خطبه 98 نهج البلاغه

خدا را بر هر چه بود سپاس مى گوییم، و در کار خود بر آنچه خواهد شد کمک مى طلبیم، سلامت در عقاید را از او خواهانیم چنانکه تندرستى را از او مسألت داریم. اى بندگان خدا، شما را سفارش مى نمایم به ترک دنیایى که شما را ترک مى کند گرچه شما ترک آن را دوست ندارید، دنیایى که بدنهایتان را کهنه مى نماید گرچه شما علاقه دارید تازه بمانید. شما نسبت به دنیا همچون مسافرانى هستید که راه را طى کرده و آن را به پایان برد ه اند، و نشانه اى را قصد کرده گویا به آن رسیده اند. آن که مرکب به سوى هدف مى راند مگر امیدوار است در چه مدتى براند تا به آن برسد؟ وکسى که برایش مدتى معین شده که از آن تجاوز نخواهد کرد چه مقدار امید به درنگ دارد با آنکه براى بیرون رفتن از دنیا مرگ با شتاب او را به جلو مى راند؟!
پس در عزت و فخر کردن به دنیا رقابت نکنید، و به زیور و نعمت آن گول نخورید، و از رنج و سختى آن بیتابى مکنید، زیرا عزت و فخرش از میان مى رود و زیور و نعمتش فانى مى شود، و رنج و سختى آن پایان مى پذیرد، و هر مدت آن به آخر مى رسد، و هر زنده آن مى میرد. آیا براى شما در آثار گذشتگان مایه خوددارى از گناه نیست؟ آیا براى شما در سرگذشت پدرانتان بینش و عبرتى نیست اگر اهل تعقّل باشید؟ آیا ندیدید که گذشتگان از شما برنمى گردند، و براى ماندگان بقایى نیست؟ مگر مردم دنیا را نمى نگرید که شبانه روز داراى حالاتى گوناگون هستند؟: مرده اى است که بر وى مى گریند، و دیگرى را تسلیت مى دهند، یکى مبتلا به بیمارى شده برزمین افتاده، و آن دیگر به عیادت مریض مى رود. یکى درحال جان کندن است، و دیگرى به دنبال دنیاست در حالى که مرگ او را دنبال مى کند، و یکى در بى خبرى است و خدا از او غافل نیست، و به دنبال گذشته باقى مانده هم مى گذرد.
آگاه باشید، از نابودکننده لذّات، و برهم زننده عیش ها، و قطع کننده آرزوها یاد کنید آن زمان که شتابان به سوى گناهان مى روید. و براى اداى حق واجب خداوند، و سپاس نعمتها و احسان بى شمارش از او کمک بجویید.

/ 6 نظر / 32 بازدید
آنا

سلام..من یکی از دوستای فروغ هستم...حالش چطوره؟؟؟شما خبر داری ازش؟؟؟اگه خبر داری بهش بگو من براش دعا میکنم...

آیلین

خوندمت . ..شاید عجیب باشه ولی منم مث تو درگیر یه حس غریبم..نمیدونم چرا حس میکنم اون داره به آرامش میرسه. آرومم. آروم آروم. و دیگه از اون حس گزنده دلشوره خبری نیست. این یعنی الخیر ُ فی ما وقع . تسلیم به رضای خدا. هر چه بود .

من می مانم

خیلی زیبا بود[گل] در دنیا طوری باش تلاش کن که انگار همیشه خواهی ماند و طوری عبادت کن که انگار دمی دیگر زنده نخواهی بود

مادر

سلام عالی بود... من نهج البلاغه رو خیلی دوست دارم یکی دو ماه هم هست که خدا توفیق داده دارم حفظ میکنم عالیه! فقط همینو میتونم بگم که هر چی ما آدما تو دنیامون گمش کردیم و تشنه ی شنیدن و فهمش هستیم رو با زیبایی بیان میکنه... اولین باره اومدم اینجا و مطالبتون به نظرم جالبه هرموقع وقت کنم چند تا شو میخونم. ممنون از این که برای آنتی ویروس میخواستید راهنمایی کنید.

منتظر محبوب

سلام. دیدم تو وبلاگ لیلی سا نظر گذاشتید. وب جالبی دارید. موفق باشید. ایام تسلیت و التماس دعا.